Dachówki ceramiczne kontra cementowe

Dachówki te są podobne już nie tylko z wyglądu. Charakteryzują są podobnym ciężarem i praktycznie tak samo się je układa. Co więc może decydować o wyborze? Oczywiście te podobieństwa sprawiają, że wybór ostatecznie jest dość trudny. Dachówki ceramiczne to jden z ładniejszych i lepszych materiałów do wykończenia dachu. Tworzy się je z odpowiednio selekcjonowanej gliny, a po formowaniu wypalać się będzie w specjalnych piecach. Mogą mieć ceglastoczerwoną barwę albo też inny kolor, który będzie nadawany specjalnymi procesami chemicznymi. Cementowe wyglądem nie będą odbiegać od ceramicznej i trzeba mieć duże doświadczenie, by je z daleka odróżnić. Formowane są z masy cementowej, a po tym jak będą uformowane przygotowuje się w je w specjalnych komorach farbą akrylową. Konstrukcja oraz wzory dachówek cementowych będą nawiązywać do ceramicznych. Wśród rozmaitych rozwiązań i modeli znajdują się esówki, marsylki, płaskie karpiówki.

Punkt za tradycję

Oczywiście, jeśli chodzi o propozycje przygotowywane obecnie do sprzedaży wydaje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są dachówki ceramiczne, ponieważ są to tradycyjne rozwiązania, których historia sięga czasów starożytnych. Obecność w Europejskim budownictwie jest do dnia dzisiejszego. Układane były na dachach świątyń i pałaców. Dachówki cementowe stosowane są od kilkudziesięciu lat i oczywiście nie mogą poszczycić się długą przeszłością. Nie ma nic dziwnego w tym, że zwolennicy szlachetnych materiałów często będą podkreślać, są one tylko nieco tańszym zastępnikiem ceramiki.

Porównanie trwałości

Oczywiście dachówki ceramiczne są mocno chwalone ponieważ mają trwałość, która sięga 100 lat. Ale to właściwie minimalna trwałość, nadal mamy jednak budynki nawet z czasów starożytnych, na których dachówka taka się pojawia. Jeśli chodzi o te propozycje zastępcze a wiec dachówkę betonową nie będzie znacząco odbiegać jakością. Jak się bowiem dowiadujemy wytrzymałość takiej dachówki to nawet 70 lat. Jak na dom jednorodzinny jest to wystarczająco dużo.

stara dachówka ceramiczna

Konkurs piękności i możliwości

O gustach nie będzie się dyskutować. Zresztą z wyglądu oba rodzaje dachówek zasługują na uznanie. Trzeba przyznać, że producenci mają coraz większy wybór modeli. Oferowane są różne układy i tutaj można szukać takiej opcji, która zaprezentuje się rzeczywiście najlepiej na naszym dachu. W obu przypadkach obecnie są stosowane tak zwane dachówki systemowe, z którymi dość często można się spotkać.

Konfrontacja z brudem i porostami

Dachówki ceramiczne i cementowe tak samo brudzą się i porastają mchem czy glonami. Poddają się zabrudzeniu, ale ten brud nie powinien wpływać na jakość takiego dachu i jego wytrzymałość, dlatego o to nie trzeba będzie się obawiać. O ile brud na dachu nigdy nie jest mile widziany, o tyle najważniejsze powinno być to, że nie musimy obawiać się ww tym momencie o jego jakość.

Układ i zamki dachów są podobne, stosuje się bowiem takie rozwiązania, w których ułożenie dachu jest podobne. Co ciekawe i nieco zaskakującego nieco cięższa okazuje się dachówka ceramiczna, która waży mniej więcej od 40 kg na metr kwadratowy, betonowa mniej więcej od 35. Górna granica to mniej więcej około 75kg na metr kwadratowy. Wśród tych elementów, na które trzeba zwracać uwagę to różnica, gdy chodzi o nachylenie połaci. Dachy nie mogą być nadmiernie strome ani zbyt płaskie. Ogólnie producenci ustalają tutaj uwarunkowania co do połaci. W przypadku ceramiki będzie to od 16 stopni do 45agdy chodzi o cement od 22 do 60 stopni.