Najważniejsze zasady montażu rynien i rur spustowych

Prawidłowy montaż rynien i rur spustowych jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki temu unikniemy zalewania elewacji i oberwania się rynny. Warto mieć na uwadze również to, że niewłaściwa instalacja orynnowania w dłuższej perfektywnie może doprowadzić do odpadania tynków zewnętrznych,] jak i wewnętrznych, a nawet uszkodzenia ścian. O czym zatem warto pamiętać podczas montażu rynien i rur spustowych?

Jakie są najważniejsze zasady montażu rynien i rur spustowych?

Zacznijmy o tego, że każdy system rynnowy ma swoją specyfikę, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy zapoznać się z instrukcją załączoną przez producenta. Oczywiście sprawdzamy też czy zamówione przez nas produkty nie mają wad ani usterek mechanicznych, powstałych np. podczas transportu.

Zanim przystąpimy do montażu rynien i rur spustowych, musimy najpierw odpowiednio je podocinać. W tym celu najlepiej sięgnąć po brzeszczot lub nożyce do blachy. Następnie musimy ustalić położenie lejów spustowych i wyciąć w nich otwory – dopasowane do średnicy rynny oraz wielkości sztucera.

Pamiętajmy też o tym, że montaż orynnowania możemy zacząć dopiero po ukończeniu obróbek blacharskich okapu.

Jak powinien prawidłowo przebiegać montażu rynien i rur spustowych?

Prace związane z montowanie orynnowania zaczynamy od wyznaczenia pozycji odpływu oraz przykręcenia haków. Najczęściej stosuje się haki doczołowe, choć warto wziąć pod uwagę również dokrokwiowe – zapewniają one skuteczną wentylację dachu.

Rynny montujemy ze spadkiem 0,2-0,5% na 1 m długości w kierunku rur spustowych. Aby osiągnąć ten efekt konieczne jest właściwe rozlokowanie haków. Ich umieszczanie zaczynamy od najniższego punktu (przy wlocie rury spustowej), przechodzimy do najwyższego punktu  i na koniec mocujemy pozostałe haki. Oczywiście montujemy je w jednej linii.

Odległość między hakami powinna wynosić 50-60 cm. Pamiętajmy przy tym, by w narożnikach, odpływach oraz w miejscach połączeń rynien, haki umieszczać nieco gęściej.

Po zamontowaniu haków możemy przejść do osadzania w nich rynien. Ich wpinanie zaczynamy od początku ciągu rynnowego. Poszczególne elementy łączymy za pomocą łączników klamrowych lub kleimy je na zakład bądź lutujemy.

Rynny łączymy z rurami spustowymi za pomocą sztucerów, nazywanych inaczej lejami spustowymi. Najlepszym rozwiązaniem są rury spustowe, których wpusty mają kształt stożka.

Montujemy je dopiero po zainstalowaniu rynien i sprawdzeniu czy wszystko działa poprawnie (w tym celu wlewamy do nich wodę).

Jeśli mamy wystający okap to stosujemy kolanko. Rury spustowe najczęściej mocujemy do elewacji za pomocą uchwytów obręczowych. Ich montaż zaczynamy od osadzenia dybli w ścianach. W przypadku ścian ocieplonych, długość dybli musi być dopasowana do grubości izolacji termicznej. Następnie nakładamy na nie obejmy, w których zostaną umieszczone rury spustowe. Pojedyncze elementy łączymy kielichowo poprzez wsunięcie górnej części w dolną, zachowując 5-7 cm głębokości. Na koniec montujemy trójniki i ewentualnie zbieracze deszczówki.

Artykuł sponsorowany