Zalety dachówek ceramicznych

Na rynku mamy przynajmniej kilka materiałów, którymi pokrywać będzie można dach. Nim będziemy się decydować na takie rozwiązanie powinniśmy poznawać zalety. Mamy czynniki, które przemawiać mogą za dachówką ceramiczną.

Tradycja

Dachówki ceramiczne to jeden z najstarszych materiałów jaki wykorzystywano do pokrywania dachów. Płytki wypalane z gliny układane były już w starożytnym Rzymie na dachach domów. Od początku ceramiczna była popularna w Europe i miała swoją silną pozycję. Z tego względu ceramika nadal jest uważana za najbardziej tradycyjny materiał. Tradycja stosowania tej właśnie dachówki to między innymi swoista gwarancja, która będzie decydować o tym, że materiał jest obecnie chętnie stosowany w ramach nowoczesnych projektów.

Izolacyjność akustyczna

Dachówki zalicza się do ciężkich pokryć. Jeśli chodzi o fakt, że jest tam duża masa nie da się ich wprawić w drgania, i to sprawia, że będzie to bardzo dobra ochrona przed hałasem z zewnątrz. Bardzo istotne będzie również poddasze domu. Zgodnie z obecnie popularną tendencją będzie to strefa użytkowa, gdzie mamy między innymi sypialnie, pokój dla dziecka. Dlatego właśnie ta izolacja od hałasu jest tak bardzo ważna i trzeba będzie na to zwracać uwagę.

Termoizolacja

Masa dachówek przyczyniać się będzie także do tego, że ceramika jest układana na dachu i gwarantuje odpowiedni poziom termoizolacji. Może się to przejawiać na dwa sposoby. W okresie zimowym dachówka będzie trzymała ciepło a to jak wiadomo będzie sprawiać, że nie tracimy na ogrzewaniu. W okresie letnim, gdy temperatura będzie wysoka dachówki będą się dość wolno nagrzewać a to sprawia, że na poddaszu nie będzie gorąco. Dachówki są w stanie ograniczyć przenikanie ciepła z zewnątrz i odwrotnie, dlatego w pomieszczeniach jesteśmy w stanie zachowywać stabilną, zadowalającą temperaturę niezależnie od tego jaką mamy porę roku.

glina na dachówki

Naturalne materiały

Wypalana z gliny dachówka będzie stanowić bardzo ekologiczne pokrycie. To materiał, który jest całkowicie naturalny, nie zawiera chemicznych barwników, metali ani też innych elementów sztucznych. W ten sposób ceramika będzie zapewniać dobry mikroklimat w budynkach, jakie nie będą kryte. To właśnie ta cecha jest bardzo ważna, ponieważ jeśli zwrócimy uwagę na te istotne kwestie możemy zrozumieć, że dla naszego życia i zdrowia istotnym niebezpieczeństwem będzie dach z azbestem.

Długowieczność

Pośród wszystkich dachowych pokryć ceramiczne rozwiązania uważa się za najbardziej trwałe. Gwarancja niektórych firm będzie sięgać 30 lat, ale jak mówią specjaliści taka dachówka będzie w stanie przetrwać do 150 lat. Z czasem na dachówkach pojawiać się będzie patyna, ale mimo tego ceramika nie będzie tracić swoich walorów użytkowych, dlatego będziemy z tego zadowoleni.

Na (prawie) wszystkie rodzaje dachu

Dachówki będzie można układać praktycznie na każdy rodzaj dachu, konieczne będzie tylko zachowanie minimalnego kąta połaci, który zostanie wskazany przez producenta. Jeśli pokrycie ma spełniać swoje zadanie należy pamiętać, by dobierać je do projektu. Można oczekiwać, że dobrze dobrana propozycja dachówki ceramicznej charakteryzować się będzie świetną jakością i wytrzymałością.

Mrozoodporność

Wśród istotnych czynników, które przemawiają za solidnością produktu będzie również to, że jest mrozoodporna i będzie radzić sobie z różnymi zmianami temperatur. Co do estetyki i kolorów proponowane są nam obecnie różne rozwiązania, które będzie można dopasować do własnych oczekiwań, tak by dachówka uzupełniła estetykę domu w idealny sposób.