Bitumiczne pokrycia dachowe

Wyglądem jest to takie rozwiązanie, które będzie podobne do barwnej papy, na której pojawi się posypka. Dachówki bitumiczne charakteryzują się tym, że są elastyczne i układane będą na łatach, podobnie jak dachówka ceramiczna, ale stosuje się sztywne poszycie.

Czym są dachówki bitumiczne?

Przypominają wyglądem papę, które jest posypana ziarnami. Charakteryzują się budową z kilku warstw: osnowa z włókna szklanego zatopiona w warstwie bitumu, warstwa bitumu, która po nagrzaniu przez słońce będzie ulegać samowulkanizacji sklejając kolejne rzędy dachówek, posypki mineralnej lub granulatu ceramicznego.

Dachówki bitumiczne charakteryzują się elastycznością, dlatego układać się będzie je nie na łatach, ale na sztywnym poszyciu. Można także układać je z desek ale wydaje się, że lepsze jest poszycie OSB. Dach ze sztywnym poszyciem stanie się sztywniejszy i tym samym będzie solidniejszy.

Dlaczego warto nimi kryć dachy

Dachówki bitumiczne określone jako gonty bitumiczne to efektywny materiał pokryciowy. Efektywność taka będzie wyraźniejsza im bardziej skomplikowana jest bryła dachu. Można pokrywać takim rozwiązaniem każdy dach niezależnie od tego jaka jest tam konstrukcja, nachylenie czy stopień skomplikowania. Materiał będzie lekki i stosunkowo prosty w transportowaniu. Z takich dachów nie będzie zsuwać się śnieg.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze?

Tutaj odpowiedź jest uzależniona od tego czy ma to być pokrycie docelowe czy jedynie tymczasowe. Jeśli chcemy mieć pokrycie na jakiś czas zdaje się, że najważniejszą kwestią będzie oczywiście przygotowanie takiego rozwiązania, w którym cena jest kluczowym elementem. Jeśli pokrycie będzie docelowe trzeba brać pod uwagę inne istotne kwestie.

Wygląd

Dach oczywiście musi się dobrze prezentować. Warto zerknąć w miarę możliwości na to jak dane rozwiązanie będzie się prezentować na większych połaciach. Wygląd jednej dachówki nie będzie nam dobrze oddawał tego jak całość się zaprezentuje. Wzór będzie także wpływał na cenę, na co oczywiście musimy zwracać uwagę. Najbardziej rozpowszechniony wzór sześciokątny będzie najtańszy, wycinany jest bowiem bez odpadów. Jeśli wybieramy karpiówkę mamy wyższą cenę, bo odpadu będzie sporo.

Elastyczność

Dachówki takie muszą zostać bardzo dobrze przyklejone. Wtedy dach, który nawet ma mały kąt nachylenia będzie zdecydowanie szczelniejszy. Aktywne fragmenty dachówek powinny otrzymać dobrze przygotowaną powierzchnię samoprzylepną, tak by zagwarantować sobie, że dach nie będzie ich odrywał.

dom, dach

Jakość posypki

Kolorowa posypka wbrew pozorom nie będzie to tylko element ozdoby. Zadaniem będzie ochrona masy asfaltowej gontu przed działaniem promieni ultrafioletowych, przegrzewaniem czy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jeśli widać czarną masę spod posypki to już znak, że takie rozwiązanie będzie dobre.

Kompletność rozwiązania

Najlepiej będzie kupować od jednej firmy kompletne rozwiązania, które będą gwarantować wygodne pokrycie dachu a nie wyłącznie samą dachówkę. Dach nigdy nie będzie składał się z samej połaci, więc lepiej będzie korzystać z ofert takich firm, które sprzedają pokrycie łącznie z wentylacją i elementami, które na takim pokryciu bitumicznym mogą zostać zastosowane.

Bezpieczeństwo i zgodność z normą

Wszystkie legalnie sprzedawane gonty bitumiczne muszą mieć certyfikat uprawniający do oznaczenia znakiem bezpieczeństwa B. Możemy być pewni, że gont tak oznaczony spełnia wymagania techniczne, które będą obowiązywać w ramach naszej polskiej normy, która będzie odpowiednia do normy PN-EN 544:2000

Popularne mity

Pośród budujących domy krążą mity na temat dachówek bitumicznych, dlatego będzie trzeba zwracać uwagę na to czy nie pojawiają się one wśród innych. Dachówki zmieniają kolor, zielenieją czy im grubsze tym lepsze. Zanim będziemy się decydować trzeba będzie to zweryfikować.