Karpiówka - pokrycie dachowe o klasycznym kształcie

Dachówka ceramiczna to pokrycie, które będzie związane z różnymi kształtami. Wśród tych pokryć znajduje się klasyczna karpiówka.

Dachówka ceramiczna jak łuska karpia

Model ten będzie idealnie pasować do pokrywania dachów, które mają skomplikowane kształty. Nazwa wzięła się stąd, że pokrycie będzie nam przypominać łuskę karpia. Obok dachówki określonej jako mnich i mniszka będzie to jeden z najstarszych dostępnych typów. Te propozycje pojawiały się w średniowieczu i w rozrastających się miastach zastąpił gont drewniany. Taka płaska i stosunkowo wąska propozycja była zbliżona kształtem do prostokąta i wyglądem nawiązywała właśnie do gontu. Zakończenie dolne określono jako nosek lico mogło być gładkie albo też żłobione. Jeśli chodzi o niewielkie wymiary dachówki można nią kryć nawet szczyty budynków, które mają szczególnie skomplikowane kształty takie jak stożki.

Mocowanie dachówki karpiówki

Pokrycie z dachówki takiego typu to jedno z cięższych pokryć. Okazuje się, że nawet metr kwadratowych takiego pokrycia ważyć może około 75 kg. Pojedyncze łuski będą wyglądać dość delikatnie, ale układa się je w dwóch warstwach i to oczywiście istotnie będzie poprawiać ciężar metra kwadratowego pokrycia. Karpiówki to modele płaskie, które maja rozmiar 38 na 18 cm. Produkowane są również nieco mniejsza. Jeśli chodzi o profilowany spód sprawia, że będzie można spokojnie zamontować je na łacie. Cześć producentów profilowane rozwiązania zastępują otworami. Tego typu modele mogą być również przybijane do łat gwoździami. Można mocować je również za pomocą drutu. Wiele też zależy od regionu Polski, w którym taki dach będzie przygotowywany. Na skosie stromym narażonym na działanie wiatru producenci zalecają mocowanie każdej dachówki. Należy pamiętać, że mocowanie dachówek do podłoża utrudni wymianę elementów uszkodzonych.

zastosowanie dachówki karpiówki

Zastosowanie dachówki karpiówki

Karpiówka będzie się nadawać do pokrywania dachów, które mają kąt na poziomie minimum 30 stopni. W przypadku, gdy nachylenie połaci będzie mniejsze trzeba także stosować dodatkowe zabezpieczenie przed pojawiającą się wilgocią. Dachówka to porycie, które jest małoformatowe, doskonale nadaje się do krycia powierzchni, przy skomplikowanym ich kształcie. Nadaje się również do realizowania elementów takich jak wole oko.

Kształty dachówki karpiówki

Typowy kształt karpiówki będzie zaokrąglony, są także modele proste, sześciokątne, segmentowe oraz łukowe. Ze względu na wymiary i kształty będą to najbardziej plastyczne ze wszystkich dachówek. Obok koloru i kształtu może być także różnica jak chodzi o fakturę. Najbardziej popularne rozwiązanie to gładkie propozycje, ale są także takie chropowate, szczotkowane czy czesane.

Sposoby układania dachówki karpiówki

Wygląd dachu, który będzie pokrywany karpiówką będzie zależeć od kształtu dachówki oraz tego jak będzie ułożona. Karpiówkę będzie można układać pojedynczo albo podwójnie. Krycie pojedyncze nie zapewnia nam jednak odpowiedniej szczelności i nie powinno się go stosować do krycia domów mieszkalnych. W ramach krycia podwójnego w łuskę lub w koronkę w każdym przekroju mamy dwie dachówki. Przy pokryciu w łuskę poszczególne rzędy będą układane przy zachowaniu styków, które się mijają. Łaty ustawia się tak, ze dachówki z trzeciego rzędu mogą jeszcze zachodzić na te, które znajdują się na pierwszym rzędzie. To jak będą rozstawione łaty uzależnione będzie od tego w jakiej formie występuje kąt nachylenia połaci dachu, im mniejszy będzie tym szczelniejsze ma być krycie.