Termoformowanie jest procesem produkcyjnym, który służy do wytwarzania produktów z tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się tutaj wysoką temperaturę i specjalne matryce. W ten sposób można uzyskać niemal każdy kształt produktu. Termoformowanie występuje w kilku różnych wersjach, a jedną z najpopularniejszych jest tzw. formowanie próżniowe. Co jeszcze warto wiedzieć na temat termoformowania?
Na czym polega termoformowanie?
Proces ten polega na tym, że płyta lub folia do termoformowania nagrzewa się równomiernie, co pozwala nadać odpowiedni kształt wytwarzanego produktu. Tworzywo sztuczne odkształca się pod wpływem naprężeń, a jego finalny stan jest utrwalany podczas chłodzenia. Formowanie materiałów wiąże się z zastosowaniem bardzo wysokiej temperatury, co może jednak prowadzić do wielu mikrouszkodzeń i niskiej wytrzymałości produktu.
Folia do termoformowania (sprawdź ofertę tutaj: https://stark.pl/folie/) pozwala wyznaczyć optymalny zakres temperatur, co zwiększa bezpieczeństwo całego procesu. Warto tutaj dodać, że termoformowanie jest techniką, pozwalającą na wytwarzanie produktów o niezwykle małej grubości (do setnych części milimetra).
Folia do termoformowania — zalety i wady
Nie da się ukryć, że termoformowanie ma niezliczoną ilość zastosowań w najróżniejszych branżach. Ze względu na fakt, że bardzo łatwo można dostosować tę technikę do potrzeb danego klienta, cieszy się ona coraz większą popularnością. Ponadto opracowanie samego prototypu zajmuje przysłowiową chwilę, a cały proces jest stosunkowo tani i efektywny.
Niewątpliwą zaletą jest także to, że wytwarzanym produktom można nadać niemal każdą formę. Poza tym tworzywa sztuczne można malować według potrzeb klienta. Nadają się on również do recyklingu, co jest ważne z perspektywy ochrony środowiska.
Z drugiej strony, termoformowanie ma też pewne wady. Mowa tutaj przede wszystkim o bardzo wysokich cenach surowców (płyt i folii) oraz maszyn. Podczas procesu produkcyjnego powstaje też sporo odpadów, których nie sposób wykorzystać w innych działaniach. Ostatecznie, dzięki metodzie termoformowania powstają tacki, kubki, drzwi samochodowe, panele rozdzielcze i wiele, wiele więcej.
Jak proces termoformowania wygląda w praktyce?
Podczas realizacji procesów termoformowania należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią czystość pomieszczenia produkcyjnego. Wewnątrz nie może być pyłu, kurzu lub innych zanieczyszczeń, które mogą spowodować tzw. skazę na produkcie.
Po dokładnym wysprzątaniu przestrzeni produkcyjnej przychodzi czas na uruchomienie maszyn oraz na włączenie pieców. Gdy te osiągną odpowiednią temperaturę, materiał ląduje w uszczelkach specjalnego okna, które dociska się ramką dociskową. Materiał jest grzany piecami i gdy osiągnie właściwą temperaturę, układa się go na stole z formą.
Następnie próżnia kształtuje materiał w formie aż do uzyskania pożądanego efektu. Po zakończonej pracy materiał trzeba schłodzić, by był gotowy do dalszej obróbki. W zależności od sytuacji systemy chłodzenia również mogą się różnić (mowa o wentylatorach lub systemach centralnego chłodzenia).
Zostaw komentarz