Producenci dachówek ceramicznych stosują między innymi angoby, glazury. Dzięki nim można otrzymywać różnorakie kolory, oraz techniczne właściwości dachówek. Ceramiczne kojarzą się nam z naturalną czerwienią. Kolor będą zawdzięczać związkom żelaza, które znajdują się w glince, z której wypalana będzie taka właśnie dachówka. Jeśli nie mają one jednolitej barwy to czasami oznacza, że przygotowane są z różnych partii produktów, ponieważ glina nie występuje w jednolitym złożu. Dachówka naturalna będzie porowata, a co za tym idzie będzie się ona nieco szybciej brudzić. Różnice kolorystyczne są niekiedy zacierane przez zastosowanie polew a więc angobowanie albo też glazurowanie.
Dachówki ceramiczne angobowane
Jeśli chodzi o tą pierwszą metodę będzie ona polegać na tym, że na wysuszoną, ale nie wypaloną dachówkę. To polewy ze szlachetnej glinki. To specjalnie przygotowana masa gliny używana będzie do produkcji dachówek z domieszką innych materiałów oraz tlenków metali. Dopiero po wyschnięciu angoby dachówka będzie wypalana co może ujednolicić barwę. Mieszanka jest nakładana wyłącznie na wierzch, dlatego wewnątrz zostawać będzie naturalny odcień gliny. W pewnych sytuacjach zdarza się, że jeśli dachówka jest ciemna to zarysowania będą widoczne. To działanie sprawia, że dachówka będzie niego gładsza i stanie się bardziej odporna na zabrudzenie niż naturalne. Będą one również dzięki temu oferowane nam w wielu różnych odcieniach. Dachówki mają angobę szlachetną i są w tym momencie bardziej błyszczące, stają się podobne do glazur, a pory zostaną otwarte, co daje szansę na zachowanie dobrych właściwości dyfuzyjnych. W sprzedaży pojawiają się niekiedy również dachówki ceramiczne, które uzyskuje się poprzez nanoszenie dwóch rodzajów angoby, oraz także rozwiązania w postaci angoby bezbarwnej, która będzie jedynie miała formę ochronną. Takie działanie podniesie jak wiadomo cenę takiej dachówki. Najtańsze po takim procesie będą miały cenę mniej więcej około 15% większą te szlachetne zaś będą droższe około 30%.
Dachówki ceramiczne glazurowane
Glazurowanie to działanie, które polega na tym, że dachówka będzie pokrywana polewą, która w czasie wypału ulegać musi zeszkliwieniu. Po wypaleniu na powierzchni stworzy się twarda, nieco szklista warstwa. Glazury, które wszyscy znamy z płyt łazienkowych albo też kubków, które używamy na każdy dzień. Oczywiście glazura jest wybierana między innymi pod kątem technicznym do produktu, na którym będzie ona zastosowana.
Jeśli chodzi o glazurę w porównaniu z angobą ma więcej domieszek krzemionki, które będą nadawać dachówkom nieco większy połysk i w ten sposób uda się stworzyć charakterystyczną powierzchnią, która będzie wyglądać szkliście. Może być także bezbarwna nie będzie zmieniać naturalnej barwy, ale będzie można mówić jedynie o jej pogłębieniu i jednocześnie uzyska się dodatkowo połysk. Będzie można także uzyskiwać kolorowe rozwiązanie. Mamy tutaj taki wybór kolorów jak to się dzieje w przypadku dachówek angobowanych. Niebieskie, zielone czy czarne. Szkliwiona powierzchnia będzie mogłą się dodatkowo poprawić, gdy chodzi o trwałość. W ten sposób będzie można liczyć również na to, że zwiększyć się będzie mogła między innymi trwałość pokrycia dachowego między innymi ograniczona będzie nasiąkliwość a jednocześnie rosnąć może takżę mrozoodporność, przyspieszy się także spływ wody opadowej, skróci się czas zalegania śniegu. Zmniejszyć się może ryzyko rozwoju glonów albo porostów. Jeśli chodzi o dachówki, które będą glazurowane charakteryzują się tym, że są najdroższe ze wszystkich dachówek ceramicznych.
Zostaw komentarz