Rodzaje pokryć dachowych, czyli czym pokryć dach?

 

Pokrycia dachowe jakie będziemy mogli wykonywać dzielą się na wiele różnych rodzajów. Będą się różnić między innymi ceną wykonania, zastosowaniem oraz tym jakie mają wady i zalety. Najbardziej powszechnie stosuje się dachówkę ceramiczną, która ma wiele plusów. Dachówka ceramiczna stosowana będzie jako pokrycie przy dachach spadzistych, które mają kąt nachylenia na poziomie powyżej 15 stopni. Dachówka ceramiczna jest realizowana z gliny, która będzie wypalana i ma bardzo dobrą wytrzymałość a co za tym idzie powinna się także charakteryzować zadowalającą trwałością. Ceramiczna posiada wiele cennych atutów, między innymi będzie odporna i na mróz i na bardzo wysokie temperatury oraz złe działanie warunków atmosferycznych. Charakteryzuje się spokojną termoizolacją i będzie dźwiękoszczelna. Dachówka ceramiczna będzie pozwalała na komfortowe odprowadzenie wody deszczowej. Okna dachowe można montować bez większych problemów, podobnie wymiana elementów również nie będzie trudna.

Jak każdy materiał budowlany i wykończeniowy dachówka ceramiczna posiadać będzie swoje wady i zalety. Przede wszystkim ceny takich dachówek będą dość wysokie. Oprócz tego montaż nie będzie łatwy, również dlatego, że konieczne będzie wykorzystywane różnych akcesoriów. Więźba musi być solidna, gdyż dachówka będzie stosunkowo ciężka a to kolejny minus jej wykorzystywania.

Nie tylko dachówka ceramiczna 

W odpowiedzi na pytanie czym powinniśmy pokrywać dach dobrze będzie zwracać uwagę na dachówki betonowe. Stanowi ona rozwiązanie konkurencyjne dla ceramicznej, ponieważ staje się tańsza a jakościowo jest również bardzo dobra. Betonowa również dobrze radzi sobie z dźwiękiem i temperaturą. Będzie sprawnie odprowadzać wodę deszczową. Dachówka betonowa może mniej ważyć niż ceramiczna i to czasami będzie zaleta. W sprzedaży pojawiają się różne propozycje takich dachówek, które wprowadzane są także w wielu różnych wariantach kolorystycznych a to jak się okazuje taki element, który będzie brany pod uwagę przez wiele osób. Dachówki cementowe coraz częściej estetyką zbliżają się do ceramicznych.

dachówka z ceramiki

Na rynku są obecnie różne propozycje dachówek, które zawsze dopasujemy, ale popularnym rozwiązaniem nadal jest pokrycie z blachy. Tutaj wykorzystuje się różny materiał. Najczęściej chodzi o blachodachówkę modułową, blachy faliste oraz płaskie a także blachę trapezową, która co rusz zyskuje na znaczeniu. Modułowa blachodachówka charakteryzuje się niezbyt wysoką ceną i ze względu na nowoczesny proces technologiczny jest bardzo twarda i dlatego przez wiele lat będzie utrzymywać należyty stan techniczny. Blachy trapezowe między innymi są proponowane w wielu różnych kolorach i to jak się wydaje taka sprawa, która ma znaczenie i powinna być brana pod uwagę. Dzięki temu będzie można liczyć na taką estetykę, która będzie w stanie rzeczywiście spełnić oczekiwania. Należy jednak pamiętać, że blacha jest lekka i dlatego bardzo ważne będzie jej odpowiednie przygotowanie, ponieważ w ten sposób ograniczymy potencjalne zniszczenia, gdyby pogoda się znacząco popsuła.

Inne materiały na pokrycie dachowe: papa 

Należy wziąć pod uwagę, że nadal stosuje się również pokrycia bitumiczne, które są tanie i nadają się do krycia dachów płaskich. Jeśli ktoś szuka przejściowego krycia dość często taką opcję wybiera. Czasami zostawia się na stałe i wtedy wprowadza się do takiego pokrycia również specjalną posypkę, która poprawi nie tylko estetykę, ale również właściwości praktyczne.