Prosta dachówka o wielkich możliwościach - Karpiówka

Pośród wielu kształtów czy form karpiówki należy wymienić między innymi propozycje takie jak dachówki karpiówki berlińskie o wymiarach 15,5 x38 cm. To propozycje nieco węższe i dodatkowo mają charakterystyczne żłobienie. Inne karpiówki są w mniejszych rozmiarach.

Układanie

Karpiówka układana jest na dwa sposoby. Z jednej strony mamy łuskę, na połaci układa się w łuskę i i jedna wystaje spod drugiej nieco mniej niż w połowie nominalnej długości. Większa część będzie schowana pod dachówkami, które są ułożone o rząd wyżej. Przy tej metodzie konieczne będzie również mieć dwie nieco inne dachówki. W grę wchodzą modele:  okapowa oraz kalenicowa. Okapowa wypełnia brakujące fragmenty z zaokrąglonymi bokami pod pierwszym rzędem dachówki. Kalenicowa to również krótsza niż dachówka podstawowa. W odróżnieniu od okapowej będzie miała półokrągły wykrój tak jak podstawowa. Kalenicowa układana jest pod samym gąsiorem na ostatnim rzędzie podstawowej. Nie wisi na łacie, a na dachówka. Noski są zaczepione o górną krawędź ostatniego pod kalenicą rzędu dachówek podstawowych. Drugi sposób układania to koronka. Na połaci dachu z karpiówką ułożoną w koronkę widoczne są praktycznie na całej długości, ale w oczy rzuca się także to, że pod każdym rzędem pojawiają się także niewielkie fragmenty dachówek. W ramach tej metody będzie jeszcze okapowa a więc nieco krótsza i mająca prosty wykrój, która będzie spełniać taką samą funkcję jak przy układaniu w łuskę.

dachówka, sterta

Podobieństwa i różnice w układaniu

Pojawiają się również pytania jakie są podobieństwa oraz różnice w tych dwóch metodach układania karpiówki w łusce oraz w koronce. O okapie i kalenicy wspominaliśmy już wcześniej. Warto więc powiedzieć i połaci. W ramach łuski i koronki czasami może się to wydawać nielogiczne, ale wchodzi tam tyle samo dachówek na każdy metr kwadratowy dachu. Mimo, że w koronce łady są rzadziej to jednak wiszą zawsze dwa rzędy dachówek a więc właściwie wychodzi na to samo. Jeśli zaś chodzi o układanie w koronkę zapotrzebowanie łat będzie na połaciach dachu mniej więcej połowę nizśzę niż przy łusce, co związane jest z rozstawem łat.

W dachówkach mamy jeden rodzaj, który wykorzystuje się zarówno przy kryciu w łuskę, jak i w koronkę. Jest to tzw szczytowa, która ma szerokość połowy dachówki podstawowej. Bez problemu i zastanawiania się będzie można uzyskiwać konieczne przesunięcie w kolejnych rzędach o połowę szerokości dachówki. Szczytowa będzie nieco dłuższa niż podstawowa. Dłuższa będzie nie od noska w dół, ale na fragmencie w górę. Rozwiązanie projektowane tak, by gwarantować przede wszystkim idealną estetykę w szczycie. Chodzi o to, by pełni zachodziły na siebie pionowe fragmenty dachówki, ponieważ dzięki temu osłoni się z boku łatwy. Przy układaniu karpiówki w łuskę układa się ją w co drugim życie a więc na co drugiej łacie. Przy układaniu w łuskę absolutnie nie będzie trzeba nić robić, ponieważ szczytowa będzie nieco dłuższa. Jeśli chodzi o układanie w koronkę dachówka szczytowa będzie na każdej łacie w spodniej warstwie. Na warstwie spodniej pamiętamy, że ułożona będzie jeszcze wierzchnia warstwa. Może się pojawić problem z opierającym się jednym noskiem o wydłużoną dachówkę. Jeśli chcemy sobie z tym poradzić trzeba będzie odłamać albo odciąć nosek. Dachówka ułoży się na swoim miejscu a wisieć będzie na warstwie spodniej w ramach jednego noska. Niczemu to nie przeszkadza, dlatego takie rozwiązanie dobrze się sprawdzi.