Konfrontacja dachówkowa: ceramiczna czy blachodachówka?

Dachówka ceramiczna czy może jednak blachodachówka? Takie pytanie musi sobie postawić wiele osób, które wkraczają w końcowy etap budowy domu czy też krycia dachu. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Każde wymaga odpowiedniego montażu a następnie stosownej pielęgnacji. Nim coś wybierzemy trzeba się dowiedzieć na temat wytrzymałości i parametrów technicznych, jakości oraz ceny.

Dachówka ceramiczna

Dachówka ceramiczna to rozwiązanie, które jest szczególnie trwałe. Dodatkowo obecnie technologia doprowadziła te dachówki na jeszcze wyższy poziom. Te obecnie produkowane są jakościowo doskonałe. Wynika to z zastosowanych nowoczesnych technologii oraz materiałów jakie stosuje się do ich tworzenia. Nadal składnikiem podstawowym jest glina, ale dołącza się również wiele innych dodatkowych materiałów, które ową trwałość mają podnieść.

Największą zaletą dachówek ceramicznych będzie to, że są one trwałe, wytrzymałe, ale dopiero po tym jak będą nałożone na dach. Glina jest bowiem materiałem kruchym i w trakcie transportu może dojść do połamania i pokruszenia. Ten problem będzie można rozwiązań, jeśli dobrze zabezpieczymy dachówki.

Do renowacji zabytków – nie ma lepszych

Oczywiście, jeśli w grę wchodzą budynki historyczne i będzie się realizować prace remontowe z nimi związane to nie ma lepszego rozwiązania niż dachówka ceramiczna, która będzie po prostu najlepsza. Raczej trudno sobie wyobrazić, że zabytkowa świątynia czy kamienica zostają pokryte blachodachówką, ponieważ jest to rozwiązanie tańsze i łatwiejsze do położenia. Przy tego rodzaju pracach raczej stosuje się zasady, by odtwarzać takie same konstrukcje jak wcześniej się tam znajdowały.

Równie wytrzymała, co ciężka

Producenci nowoczesnych ceramicznych dachówek mają w swojej ofercie dachówki odporne i trwałe. Dają na nie 20 a niekiedy nawet 50 lat gwarancji. Jednak doświadczenie pokazuje, że dachówki ceramiczne spokojnie przetrwają w niezmienionym stanie nawet przez sto lat. Podczas wyboru dobrej dachówki warto będzie sprawdzać jej parametry techniczne, szczelność czy termoizolacyjność. Ważna jest też waga, pokrycie takie dużo waży i nie zawsze będzie możliwe do położenia. Jeśli konstrukcja jest lekka czy podniszczona z ceramicznych dachówek będzie trzeba rezygnować na rzecz lżejszej nieco blachodachówki.

dachówka ceramiczna

Blachodachówka

Dla dachówki ceramicznej ewentualną alternatywą będzie blachodachówka, która imituje zwykłą dachówkę tak dobrze, że patrząc na dach z niewielkiej odległości trudno będzie odróżnić rodzaj pokrycia. Blacha jest rozwiązaniem tańszym niż dachówka ceramiczna. Polecana będzie do budynków mieszkalnych, większych gospodarczych. Wykonywana będzie z wysokiej jakości rdzenia stalowego albo aluminiowego, który będzie z obu stron pokrywany materiałem organicznym, który zagwarantuje należytą wytrzymałość.

Tańsze i łatwiejsze do położenia

Blachodachówka sprzedawana jest w arkuszach, które są przycinane do konkretnych rozmiarów. Mogą też być w paskach odpowiadających rzędowi dachówek. Zawsze montaż będzie krótszy niż przy dachówce ceramicznej. Jest to jednak pokrycie lekkie i dlatego trzeba pamiętać, że jego odporność na działanie czynników atmosferycznych nie będzie aż tak dobra.

Jak wybrać?

Wybór może być tak naprawdę dość trudny. Każdy producent w swoich ofertach stara przekonywać do racji, które posiada i zapewnia, że jego produkt będzie unikalny i lepszy niż konkurencji. Jednak najważniejsze będzie zachowanie zdrowego rozsądku i wybranie produktu, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom.