Obowiązki producenta opakowań — sprawdź, o co trzeba zadbać 

Prowadzenie jakiejkolwiek działalności jest związane z koniecznością zaznajomienia się z obowiązującymi przepisami. W przypadku prowadzenia sklepu internetowego lub stacjonarnego należy zwrócić szczególną uwagę na ustawę dotyczącą gospodarowania opakowaniami i odpadami. Przedsiębiorcy muszą bowiem dostosowywać się do szeregu wymogów w obrębie sprzedaży czy importu opakowań i produktów w opakowaniach. Co warto na ten temat wiedzieć?  

Wiadra plastikowe producent — czym jest opakowanie?  

Opakowanie to z definicji prawnej nic innego, jak wyrób wykonany z jakiegokolwiek materiału, który służy do przechowywania, ochrony przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów od surowców do towarów przetworzonych. Oznacza to, że poszczególne obowiązki i ograniczenia dotyczą praktycznie wszystkich sprzedawców — nie ucieknie przed nimi nawet producent wiader plastikowych. Przepisy jasno informują, że mowa tutaj o wszystkich typach opakowań (bez względu na to, z jakiego materiału zostały one wykonane). 

Przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach, muszą zarejestrować się do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach (w skrócie BDO). Dawniej istniała możliwość złożenia odpowiedniego wniosku drogą tradycyjną, ale obecnie wszystko przeniesiono do świata online, więc zarejestrować można się wyłącznie elektronicznie. Do BDO muszą zapisać się przedsiębiorcy, którzy prowadzą odzysk opakowań lub wywożą produkty w opakowaniach z Polski do innych krajów UE. Mowa tutaj także o firmach, które eksportują same opakowania lub produkty w opakowaniach z Polski poza Unię Europejską (np. https://www.plast-box.com/).  

Do BDO powinni też zapisać się przedsiębiorcy, którzy sami produkują opakowania lub wprowadzają produkty w opakowaniach (nie ma znaczenia czy robią to odpłatnie, czy nieodpłatnie). Taki wpis należy uzyskać przed rozpoczęciem działalności. W tym celu należy skierować się do marszałka województwa, w którym dana firma ma swoją siedzibę.  Warto doprecyzować, że taki wpis dotyczy też przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty w opakowaniach pod własnym nazwiskiem lub znakiem towarowym, a także tych, którzy zlecają takie pakowanie innym przedsiębiorcom. W skrócie: jeśli firma kupi jakiś produkt, a potem go zapakuje we własne opakowanie, to i tak musi się zgłosić do BDO. 

Ustawa o gospodarce opakowaniami

 Producent wiader plastikowych, jak i praktycznie każdy inny sprzedawca, prowadzący handel detaliczny lub hurtowy musi swoim konsumentom przekazać wszelkie informacje na temat sprzedawanych opakowań i związanych z tym odpadach.  

Mowa tutaj o sposobach, w jakich firma prowadzi recykling odpadów opakowaniowych i jak z nimi postępuje. Dotyczy to również sklepów internetowych — informacja powinna być wyświetlana w odpowiedniej zakładce. Hurtownie, które posiadają powierzchnię większą niż 2000 m2 muszą na własny koszt zbierać odpady opakowaniowe po produktach ze swojej oferty.  

Firmy, posiadające sklepy internetowe są zwolnione wówczas z takiego obowiązku, o ile nie prowadzą równolegle sklepu stacjonarnego. Sprzedawca nie musi jednak przyjmować opakowań innych niż te, które sam sprzedaje w swoim sklepie. Producent wiader plastikowych ma też wiele innych obowiązków, dlatego przed rozpoczęciem działalności warto skonsultować się ze specjalistami w tym zakresie.

Artykuł partnera