Dachówki bitumiczne - zalety

Dachówki bitumiczne są bardzo charakterystyczne i pewnie większości z nas będą przypominać papę, która wycięta będzie w kształcie zwykłych dachówek i następnie pokryta specjalną ozdobną powłoką. W rzeczywistości to nieco inne rozwiązanie, nie jest takie proste. chodzi i o estetykę i o zmiany w stosunku do papy, jeśli chodzi o trwałość i odporność na czynniki niszczące. Każda dachówka bitumiczna będzie się składać z kilku warstw. Na początek mamy osnowę z włókna szklanego, która zostaje umieszczone w bitumu. Kolejna to specjalna warstwa, która po nałożeniu na dach jest podgrzana przez słońce i będzie dochodziło do jej samowulkanizacji a to sprawi, że będziemy mieli sklejone wszystkie położone obok siebie elementy i stworzy się trwała i co najważniejsze szczelna powierzchnia. Zewnętrzna warstwa będzie pokryta posypką mineralną albo ceramicznym granulatem, który będzie pełnił funkcje estetyczne.

Korzyści z pokryć bitumicznych

Jeśli ktoś ma ograniczone środki na dach to na pewno doceni to jakie możliwości daje pokrycie bitumiczne. Dachówki takie są znaczenie tańsze niż pokrycia tradycyjne, dzięki temu będzie ono bardziej estetyczne i ekonomiczne. Dodatkowo jest to pokrycie lżejsze niż dachówki cementowe albo ceramiczne. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdzi się w przypadku osłabionych dachów, na których będzie trzeba ograniczyć ciężar pokrycia. Jest doskonałą alternatywą dla lekkiej dachówki z blachy, która także nie będzie zagrażać więźbie.

Bardzo ciche podczas deszczu

Co ciekawe to pokrycie ma jedną dużą zaletę a mianowicie to, że jest wyjątkowo ciche. Nie tylko izoluje akustycznie wnętrze szczególnie poddasza, ale tez nie będzie słychać ulewnego deszczu czy gradu. Różni się więc od ceramicznych dachówek, gdzie deszcz jednak słychać i pokryć z blachy, które ogólnie bardzo słabo izolują hałas i dlatego są pod tym kątem problemowe.

Idealne do budownictwa tradycyjnego

Dach, który pokrywany będzie dachówką bitumiczną sprawdza się jako tradycyjne pokrycie. Można znaleźć wiele takich pokryć między innymi na ternach górskich, gdzie są one bardzo charakterystyczne. Pokrywa się nimi domy prywatne, schroniska, pensjonaty. Okazuje się, że pokrycia bitumiczne są coraz częściej dostrzegane jako świetne rozwiązanie praktyczne i dlatego inwestorzy się na tą opcję decydują dość często.

szczyt dachu, niebo

Dopasowane do różnych kształtów dachów

Zaletą takich dachówek będzie między innymi łatwość i plastyczność montażu nawet, gdy będzie chodziło o takie powierzchnie, które są szczególnie skomplikowane i problemowe. Tam, gdzie trudno będzie o dachówkę klasyczną właśnie pokrycie bitumiczne może być interesującym rozwiązaniem i będzie zbierać pozytywne opinie. Nawet, jeśli chodzi o wielkopołaciowe dachy z dużą ilością lukarn i innych elementów nie ma problemu, by tego typu formę pokrycia wprowadzić i na pewno sprawdzi się ona bardzo dobrze.

Świetne jako tymczasowe pokrycie

Taka forma dachowego pokrycia będzie szczególnie polecana ponieważ jest tania i jeśli ktoś szuka pokrycia dachowego, które będzie tymczasowe to powinien właśnie na tą opcję się decydować. Jeśli jednak dojdzie nawet do sytuacji, w której będzie trzeba zrezygnować z innych form pokrycia nadal będzie można traktować pokrycie bitumiczne jako dobre, ponieważ sprawdza się również jako forma trwała.

Wybór właściwego modelu

Jeśli już podejmiemy decyzję, że wybieramy dachówkę bitumiczną również trzeba pamiętać, że występuje ona w różnych rodzajach tak jak ceramiczna czy cementowa. W ten sposób każdy może szukać dla siebie takiego rozwiązania, które dobrze sprawdzi się od strony praktycznej i rzeczywiście będziemy z tego pokrycia zadowoleni.