Dachówki ceramiczne – klasyka w nowoczesnym wydaniu

Charakteryzują się trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne. Praktycznie od wieków jest to rozwiązanie stosowane, gdy chodzi o pokrycia dachów i niezmiennie cieszy się bardzo dużą popularnością. Naturalnie zalety to również nowoczesne technologie, które brane są pod uwagę i to buduje ich przewagę na rynku. Dachówki ceramiczne to bezpieczeństwo pokrycia domu przez lata. Glina, z której powstawać będą takie dachówki to surowiec budowlany właściwie od zarania cywilizacji. Wypalaną gliną budynku kryli starożytni Grecy a także Rzymianie. Obecnie to nadal jeden z najchętniej wykorzystywanych materiałów. Około 45% osób kryje nim swoje dachy.

Naturalne piękno

Co do dachówek ceramicznych szacuje się, że mają one żywotność sięgającą kilku pokoleń. Ich przewagą będzie bogactwo kształtów, kolorów oraz wykończenia. Na rynku znaleźć można tradycyjne rozwiązania, które pozwolą kryć nawet skomplikowane kształty. Inwestor może wybierać dachówki zakładkowe, które będzie się montować trudniej, ale również będą funkcjonalne i doskonałe jakościowo.

Kształt i wykończenie

Jeśli chodzi o zakładkowe dachówki szczególnie wyróżnić będzie można holenderki Achat 10V oraz holenderki płaskie takie jak (Rubin 9V, Rubin 11V i Rubin 13V) czy marsylki (Granat 11V, Granat 13V). To oczywiście wyłącznie niektóre z kształtów ceramicznych dachówek profilowanych, których w ofercie BRAAS znajduje się w sumie aż 8. Ciągle rozwija się także segment modeli płaskich, chętniej stosowanych w ramach nowoczesnej architektury. Ceramiczne w zależności od wykończenia mogą mieć matowy charakter albo być z połyskiem. Inwestorzy, którym będzie zależeć na wyjątkowym połysku postawić mogą na glazurę topline.

Funkcjonalność i wygląd

Dobrym przykładem łączenia tradycji oraz nowoczesnych technologii jest dachówka Achat 10V od BRAAS. Ten model jest dostępny właściwie od roku 2014 w nowej wersji, która ma udoskonalony zamek boczny oraz górny. Dzięki temu poprawia się szczelność oraz stabilność takiej dachówki. Pomimo wyraźnej fali dachówka nie będzie się kołysać w trakcie chodzenia po dachu i w trakcie prac można oczekiwać, że warunki będą bezpieczniejsze. Dzięki nowym zamkom górnym oraz bocznym, które są komputerowo projektowane i testowane deszczówka będzie odprowadzona sprawnie z dachu. Ważnym czynnikiem będzie to, że mamy tam wygodną swobodę przesuwu na poziomie 30 mm. Rozwiązanie to sprawia, że łatwiej jest wpasować układaną dachówkę do krokwi. Ułożenie takiej dachówki nie powinno więc stanowić większego problemu niezależnie od budynku.