Kleje UV – czym są i po co się je stosuje?

​Klej to zaraz po taśmie podstawowe wyposażenie domu czy też mieszkania. Może on przybierać różnorakie formy, zależne głównie od zastosowania. Większość klejów dostępnych w sprzedaży nie jest jednak kojarzona z domowym i codziennym użytkiem. Te artykuły klejące pełnią dość istotną rolę w wielu branżach przemysłowych, co w znacznym stopniu wpływa na ich ogromną popularność.

Klej to zaraz po taśmie podstawowe wyposażenie domu czy też mieszkania. Może on przybierać różnorakie formy, zależne głównie od zastosowania. Większość klejów dostępnych w sprzedaży nie jest jednak kojarzona z domowym i codziennym użytkiem. Te artykuły klejące pełnią dość istotną rolę w wielu branżach przemysłowych, co w znacznym stopniu wpływa na ich ogromną popularność.

Znakomitym tego przykładem może być klej UV. Jest on używany w celach stricte specjalistycznych, a czynnik go definiujący to zdolność utwardzania pod wpływem światła ultrafioletowego. Może on doskonale współpracować ze szkłem bądź nawet metalami. Chcąc dowiedzieć się więcej informacji o tej odmianie kleju, warto przeczytać poniższy wpis.

Zasada działania kleju UV

Cały proces klejenia polega na rozprowadzeniu odpowiedniej ilości czynnika na określonej powierzchni. Chcąc uzyskać zamierzony efekt, istotne jest sprawdzenie karty technicznej danego kleju, a następnie rozprowadzenie warstwy o grubości wskazane przed producenta. To jednak nie wszystko. Warto mieć na uwadze, że ta odmiana artykułu klejącego nie uwydatni swoich właściwości do momentu naświetlenia jej światłem UV. To właśnie pod wpływem tej czynności, cząsteczki fachowo nazywane fotoinicjatorami rozpadają się, a w ich miejsce powstają aktywatory.

Utwardzenie powierzchni następuje za sprawą właśnie tych składników, powstałych na skutek działania lampy lub latarki UV. Co więcej, przed procesem klejenia należy upewnić się, jaka konkretnie ilość światła jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania kleju.

Klej UV – zastosowania

Nie da się ukryć, że najczęściej wykorzystuje się kleje uv do szkła. Materiał ten posiada niezwykle trudną do sklejenia strukturę, przez co praktycznie żaden inny rodzaj takich artykułów nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Technika utwardzania światłem UV jest znana już od wielu lat, a jej popularność wcale nie maleje. Do tej pory nie zdołano wymyślić nic lepszego w kontekście łączenia szklanych powierzchni. Większość klejów UV doskonale spisze się także w przypadku klejenia powierzchni wykonanych z drewna, metalu czy nawet kamienia.

Co jest potrzebne w przypadku utwardzania powierzchni?

Zdecydowanie, priorytetem w kwestii utwardzania powierzchni jest lampa lub latarka UV. Takową można nabyć w sklepach producentów klejów o danym przeznaczeniu. To właśnie od niej zależy w dużej mierze siła klejenia i co ważniejsze czas wiązania. Wpływ na to mają czynniki takie jak długość promieni i ich natężenie. Szacuje się, że maksymalny czas utwardzania kleju nie powinien przekraczać pół minuty. Oczywiście, w ramach bezpiecznego klejenia zaleca się stosowanie okularów ochronnych. Przedostanie się mocnego światła ultrafioletowego do oczu może skończyć się niezwykle pesymistycznie dla wykonującego daną pracę specjalisty. Przypominamy, że wszystkie wytyczne dotyczące klejenia można znaleźć w kartach technicznych danego asortymentu. Ich czytanie jest niezbędne, gdyż w znaczny sposób może usprawnić pracę i przynieść zamierzone rezultaty.

Artykuł partnera