Dachówki ceramiczne

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że dobrze ułożona dachówka ceramiczna będzie gwarantować nam trwałość i wyjątkowe walory estetyczne budynku. Jeśli chodzi o zalety pokryć dachowych, które opierają się na dachówkach ceramicznych mówi się między innymi o bardzo dobrym wentylowaniu połaci dachowych, tłumienie hałasu, skuteczne odprowadzenie wody opadowej, brak konieczności konserwacji. Dachówki charakteryzują się tym, że są one wyrobem budowlanym, który będzie miał różne wymiary oraz kształty. Można nabywać dachówki ceramiczne, takie jak zakładkowe, esówki, karpiówki czy mnich i mniszka. Jeśli chodzi o krycie szczytów czy kalenic stosuje się specjalny kształt a więc tak zwane gąsiory. Jeśli chodzi o kryterium podziału przyjmuje się tutaj rodzaj procesu produkcji, odróżnić można tutaj dachówki ciągnione od tłoczonych. Dachówki płaskie produkuje się metodą ciągnioną. W celu formowania przygotowany materiał surowy będzie odprowadzony do pracy ślimakowej, której wylot odpowiada za przygotowanie obrysu przekrojowi poprzecznemu. Następnie potrzebne jest jeszcze odcięcie odpowiedniej długości dachówki.

Dachówki płaskie z zakładką okrężną produkowane są metodą tłoczenia. Jeśli chodzi o dachówki ceramiczne otrzymuje się je metodą tłoczoną. Do tego rodzaju pokrycia będzie można zaliczyć zakładkowe tłoczone. Warto będzie podkreślić, że przy formowaniu dachówek tego typu praca tworzy płaski pasmo iłu, które potem dzielone będzie na galety.

Dachówki ceramiczne są znane od czasów Imperium Rzymskiego. Z kolei na terenach Europy Środkowej pokrycia takie zostały zastosowane od początku w średniowieczu. Podaje się, że w drugiej połowie XIX pojawiła się pierwsza maszyna, która pozwala na produkowanie dachówek ceramicznych. Pierwotnie stosowano je w pałacach, świątyniach i prestiżowych kamienicach.

Pomimo doskonałej oferty metalowych pokryć dachowych cały czas pojawiają się dachówki ceramiczne, które charakteryzują się szerokim spektrum zastosowania. W dużej mierze wynika to nie tylko z trwałości dachówek, ale również z walorów estetycznych o jakich można mówić.

porośnięta dachówka

Cechy ceramicznych dachówek

Tak jak już wspominaliśmy dachówka ceramiczna to jedno z najstarszych pokryć dachowych. To również masa dachówek mieści się na poziomie powyżej 35 kg na metr kwadratowy, niekiedy nawet 75 kg. To sprawia, że jeśli chcemy postawić na ceramiczną dachówkę powinniśmy wziąć to pod uwagę, gdy przygotowujemy konstrukcję więźby dachowej. Jednak znaczna masa to również duża zaleta, na którą trzeba zwracać uwagę, ponieważ jak wiadomo dobre tłumienie hałasu powstałego przy opadach deszczu, wysoki poziom odporności na promieniowanie UV. Materiał z jakiego produkuje się dachówki będzie niepalny i co najważniejsze jest bardzo odporny między innymi na warunki atmosferyczne, nie będzie problemu jeśli pojawi się mróz.

Zalety pokryć ceramicznych

Jeśli chodzi o zalety pokryć ceramicznych mamy rzeczywiście wiele istotnych cech, na które trzeba zwracać uwagę. Każdy inwestor czy dekarz jest w stanie wybrać produkt dopasowany do swoich potrzeb i charakteru budynku a co bardzo ważne również do zasobności portfela. Oczywiście niemały wpływ na koszt ma sama forma dachu. Istotną zaletą dachówek będzie to, że są one w niewielkich rozmiarach i tym samym stają się bardzo uniwersalne. Praktycznie na każdy rodzaj dachu nałożenie pokrycia ceramicznego nie powinno stanowić problemu. Dachówki przygotowuje się w różnych kształtach i tym samym ich zestawienie również nie powinno być trudne, dach zostanie dzięki nim pokryty bez problemów.