Dach: wybieramy pokrycie dachowe

O tym jak ostatecznie będzie wyglądać budynek w dużej mierze decyduje przygotowane pokrycie dachowe pojawia się więc pytanie jaki rodzaj wybrać, by to pokrycie stał osię rzeczywiście dobrą wizytówką naszego domu. Dachówkę ceramiczną, cementową, gonty czy może blachę. Wybór jest o tyle trudny, że nie zależy wyłącznie od naszych upodobań. O rodzaju materiału jaki będzie można wykorzystać decyduje kształt oraz nachylenie połaci.

Kształt dachu a wybór pokrycia dachowego

Okazuje się, że im bardziej płaski jest dach tym szczelniej musimy przygotowywać jego pokrycie. Do krycia płaskiego zadaszenia, gdzie mamy kąt nachylenia na poziomie między 2 a 15 stopni stosowana może być zwykła papa, która będzie klejona albo płynna, ewentualnie płaskie blachy. Pokrycie takie musi być idealnie szczelne. Gwarantują taki stan rzeczy wyłącznie materiały, które są łączone poprzez klejenie, lutowanie czy szczelne szwy, zaginanie na rąbki. Jeśli chcemy pokrywać dach, który ma małe nachylenie przez dachówkę cementową w takiej sytuacji będzie trzeba wykonywać pokrycie podwójne, które gwarantuje szczelność. Stosuje się papę na deskowaniu i następnie na niej dopiero dachówkę jako uzupełnienie.

Krycie dachu dachówką 

Płaskie dachy obecnie przygotowane są raczej w nowoczesnych budynkach, gdzie potem mogą być one wykorzystywane. Jeśli chodzi o dach, który ma nachylenie od 20 do 60 stopni nie musi to być pokrycie szczelne co jednak nie oznacza, ze może przez nie dostawać się woda. Tutaj kluczem będzie właśnie pochylenie, które sprawia, że woda spływa po powierzchni i nie dostaje się przez połączenia zachodzących na siebie elementów do niżej położonych warstw.

ułożenie dachówki

Układanie dachówki 

Dwuspadowe mają połacie kształtu prostokątów, dlatego nie będzie raczej problemów z tym, by wykonać takie pokrycie. Można ułożyć tam drobnowymiarową dachówkę jak i też duże połacie blachodachówki, które będzie można równie zamówić pod określony rozmiar. Inaczej jest nieco jak chodzi o czterospadowe pokrycie, gdzie połacie mają kształt trapezu albo trójkątów. Tam lepiej sprawdza się dachówka.

Krycie blachodachówką 

Blachodachówkę trzeba będzie przycinać i w ten sposób powstanie dużo odpadów, które potem nie są używane. Warto także wybrać raczej mniejsze panele dachówkowe, ponieważ dzięki temu układanie stanie się nieco łatwiejsze. Pokrycia wielopołaciowe i z lukarnami mają nie tylko naroża, ale również są kłopotliwe w ułożeniu pokrycia. W tym przypadku dobrze będzie wykorzystywać dachówki, blachodachówki oraz gonty. Jeśli szukamy dachówki, te stykające się w koszu będzie trzeba przycinać. Blachodachówkę oczywiście też trzeba przycinać, nie zajmuje ona tak wiele czasu, ale z drugiej strony mamy taka sytuację, że straty w materiale będą istotne. Jeśli mamy daszki, krzywizny, łuki, stożki łatwo będzie układać nam niewielkie elementy. Jeśli chodzi o ceramiczną dachówkę, bez dodatkowego zabezpieczenia układa się ją na zadaszeniach od 16 do 44 stopni. Modele zakładkowe będzie można układać powyżej 22 stopni. Inne rodzaje dopiero od 30 albo 40 stopni. Natomiast dla blachodachówki wystarczający będzie kąt 9 stopni.

Decyzja co do tego jakie wybrać pokrycie jest najczęściej związana z jakimś projektem jaki mamy w głowie i koncepcją, którą chce się realizować. W ten sposób wprowadza się konkretne rozwiązania również związane z finansową zasobnością portfela.