Dachówki ceramiczne czy cementowe, a może rozwiązanie z blachy? Bez względu na to jaką opcje wybieramy pokrycie powinno być realizowane przez sprawdzonego dekarza. Wybierając pokrycie dachowe zwracamy uwagę na kolorystykę. Nie bez powodu bowiem dach określa się jako piątą elewację. Dobrze będzie, gdy dach pasuje do całości domu, komponuje się ze ścianami oraz stolarką budowlaną. Może również nawiązywać do kolorów sąsiednich dachów. Równie ważne są parametry techniczne dla danego pokrycia dachowego.
Materiał pokrycia dachowego
Dachówki ceramiczne wypalane są z gliny, cementowe robi się z cementu, piasku oraz barwnika. Oczywiście trzeba dodać wodę. Zanim dojdzie do wypalenia przygotowuje się pokrycie z warstwy wygładzającej. Blachodachówki przygotowuje się z blachy profilowanej, która ma stalowe rdzenie albo też aluminiowe wykończenie i powłokę bądź posypkę ze specjalnej żywicy, która doda balasku i chroni przed porastaniem. Dodatkowo posypka tłumi hałas spadającego deszczu.
Porównanie trwałości dachówek i blachodachówki
Dachówki ceramiczne to bardzo trwałe pokrycie dachowe, które jest odporne na mróz jak i na silne nasłonecznienie czy wahania temperatury. Nie będą podatne na uszkodzenia wynikające z zarysowania czy temperatury, ale mogą wytrzymywać około 100 lat. Producenci dają 50lat gwarancji. Dachówki cementowe wytrzymać mogą mniej więcej około 70 lat, charakteryzują się bardzo dobrą trwałością jednak mamy na nie 30lat gwarancji. modele cementowe nie są odporne na zarysowanie i uszkodzenie mechaniczne.
Blachodachówka jest mniej trwała niż dachówka, ponieważ będzie wytrzymywać około 40-50lat. Producenci dają na nie do 15 lat gwarancji. Trwałość dachówki będzie zależeć od grubości stali, rodzaju powłoki zewnętrznej oraz ilości przetłoczeń, im wyższe tym lepiej. warto pamiętać, że pokrycia dachowe przetrwają wiele lat, wyłącznie, gdy zostanie wykonana dla nich bardzo dobra więźba dachowa. Musi być przygotowana z dobrego impregnowanego drewna.
Kolorystyka pokrycia dachowego
Dachówki ceramiczne mogą mieć niejednolity mocny czerwony albo szary kolor co będzie charakterystyczne dla wypalanej gliny, który kolor będzie się zmieniał razem z warunkami atmosferycznymi. To dachówki naturalne, które nie są barwione. Można je zabarwić w procesie angobowania, gdy będzie się dodawać barwioną glinkę, jeszcze nim dachówki zostaną wypalone. Dzięki temu mają więcej kolorów poza czerwienią również brąz czy antracyt. Można także wykonywać cieniowanie. Jeśli mamy ceramiczną dachówkę, która będzie lekko błyszczeć to oznacza, że była ona glazurowana. Zanim została wypalona nałożona została stosowna powłoka zmieniająca kolor i podnosząca również trwałość tego typu dachówki. Glazura albo będzie nadawać inny kolor albo będzie pogłębiać naturalnym, gdy jest bezbarwna. Dachówki cementowe kiedyś były wyłącznie szare. Obecnie dzięki barwieniu w masie i malowaniu będzie inaczej. Mogą one mieć barwę ceglastą, grafitową, brązową. Ale i tak największym zainteresowaniem cieszą się te standardowe kolory, które zawsze są popularne.
Ciężar pokrycia z dachówek i blachodachówek
Najcięższa będzie dachówka ceramiczna, która może ważyć nawet około 75 kg. Lżejsza od nich, ale również ciężka będzie dachówka cementowa, która waży połowę mniej bo około 35-50 kg na metr kwadratowy. Najlżejsza będzie blacha, której położenie na metr kwadratowy da obciążenie na poziomie 2-6 kg. Im lżejszy będzie materiał tym obciążenie dla więźby będzie mniejsze, ale hałas zatrzymywany jest gorzej, co będzie kłopotliwe, jeśli poddasze jest zamieszkiwane.
Zostaw komentarz