Dachówki płaskie. Poznaj ten rodzaj dachówek zakładkowych

Dachy, które są pokryte dachówką płaską charakteryzują się prostotą. Na połaci mamy wtedy porządek, który będzie wyznaczony również przez linie dolnych krawędzi. Płaskie dachówki zakładkowe to dobra opcja dla tych, którzy wybierają chętnie nowoczesne formy. Dachówka zakładkowa płaska z wierzchu ma równą, płaską powierzchnię, a po drugiej stronie znajdują się zamki do mocowania. Forma wzorowana na karpiówce, która również jest płaska.

Na jakie połacie dachowe?

Dachówki wyglądają najlepiej, gdy są na dachu o kącie między 25 a 28 stopni. Jeśli chodzi o większość zakładkowych dachówek płaskich minimalnie pod kątem nachylenie musi być na poziomie 25 stopmi. Przy mniejszym nachyleniu konieczne będzie deskowanie, a gdy mamy nachylenie poniżej 18 stopni będzie trzeba postawić na pokrycie dachu papą albo też membraną wodoszczelną, która będzie zgrzewana.

Płaskie dachówki ceramiczne

To mieszanina gliny, iłów oraz wody. Wypalana będzie w temperaturze powyżej 1000 stopni albo jeszcze wyższe, takiej jak tworzy się klinkier. Produkcja będzie polegać na tym, że wypalamy glinę, która kurczy się nawet o 30%. Jeśli chodzi o dachówkę ceramiczną płaską mamy tam dwa wysokie zamki boczne oraz jeden górny, co będzie również gwarantować nam dobrą szczelność. Od spodu mamy żebra wzmacniające, których nie mają dachówki cementowe. Dachówki ceramiczne po wypaleniu mają powierzchnię wypalonej gliny, są porowate i będą chłonąć brud. Jeśli chcemy uzyskać większą gładkość oraz nadać kolor musimy je angobotować.

dachówka cementowa płaska

Płaskie dachówki cementowe

Zrobione z piasku, cementu oraz wody a także pigmentów tlenku żelaza. Są to rozwiązania utwardzane w temperaturze mniej więcej 60 stopni. Mieszanką cementową wypełnia się formy, suszy ją do odparowania wody. Dzięki temu będzie to rozwiązanie idealnie równe i szczelne. Dachówki cementowe mają zamek tylko po jednej stronie i będzie to opcja, która jest prosta. Jeśli chcemy mieć odpowiednią wytrzymałość będzie trzeba wybierać rozwiązanie nieco grubsze w środku i cieńsze po bokach.

Układanie dachówek płaskich zakładkowych jest zróżnicowane. Można wybrać rozwiązanie tradycyjne a więc jedna nad drugą albo też na mijankę, gdy mamy przesunięcie o połowę.w przypadku ceramiki sposób ułożenia nie będzie wpływać na szczelność dachu. Przy cementowych niektórzy zalecają układanie na mijankę a gdy ktoś będzie decydował się na rozwiązanie z szachownicą musi przede zastanawiać się nad tym, by zadbać o odpowiednią szczelność dachu. Ryzyko wpłynięcia wody musimy wziąć pod uwagę między innymi, gdy chodzi o przygotowanie długości krokowi.

Akcesoria dachowe

Jeśli brać pod uwagę dachówki płaskie to wszelkiego rodzaju akcesoria są montowane w taki sam sposób jak będzie się to robiło przy innych rozwiązaniach, gdy chodzi o dachówki zakładkowe. Ważne będzie przygotowanie odpowiedniej wentylacji pod pokryciem. Powierzchnia musi wynieść minimum 50 cm kwadratowych na metr gąsiora. W niektórych typach dachówek betonowych płaskie gąsiory będą mocowane w sposób specyficzny na styk. Powodować to będzie lepsze doszczelnienie miejsc łączenia. Producenci dachówek w wytycznych do montażu gąsiorów, zalecają stosowanie odpowiednich uszczelek, klamer, blach albo też specjalnych taśm uszczelniająco – wentylacyjnych. Producenci dachówek również przygotowują swoje wskazania co do tego jakie rozwiązania należy zastosować przy montażu, by ostatecznie przebiegł on prawidłowo i wypracowany efekt był zadowalający. Między innymi proponowane będzie zastosowanie odpowiedniego rozwiązania w postaci uszczelek i klamer.