Niektórzy wolą tradycyjne karpiówki, inni wybierają mnicha, jeszcze inni dachówkę zakładkową, która jest nowoczesna. Szukając pokrycia na dom warto kierować się nie tylko estetyką, ale również projektem dachu, kształtem czy też występującym tam kątem nachylenia. Próbujemy porównać jak wyglądają obecnie różne typu dachówek. Co i kiedy wybrać?
Dachówka mnich-mniszka
To jedyny typ pokrycia dachowego, który będzie układany z dwóch rodzajów dachówek. Mają one charakter długi i kortykowy, zwężający się kształt. Mniszki układa się bezpośrednio na łatach w taki sposób, że krawędzie boczne są zwrócone ku górze a na tym pojawiają się mnichy tak, że będą zakrywać linię styku dwóch sąsiadujących ze sobą mniszek. W kolejnych rzędach mocuje się je do łat z użyciem drutu albo klamer. Montaż będzie łatwiejszy, gdy będzie się profilować zakładki na ich krawędziach. Pokrycie mnich-mniszka powinno się pokrywać samowentylujacymi dachówkami. Nie trzeba będzie zostawiać miejsca na szczeliny wentylacyjne. Jest to najszczelniejsza forma, jeśli chodzi o pokrycia ceramiczne, ale jednocześnie to rozwiązanie, które będzie najdroższe. Ze względu na duże zużycie samych dachówek i to jaki czas trzeba poświęcić na ułożenie.
Dachówka karpiówka
To obok mnicha i mniszki najstarszy typ dachówek ceramicznych. Karpiówka jest płaska i wąska. Dolna jej część to tak zwany nosek, który ma proste, owalne albo też ostre zakończenie. Powierzchnia licowa karpiówki może być gładka albo też żłobkowana. Ze względu na swoje wymiary i kształt jest najbardziej plastyczną ze wszystkich dostępnych dachówek. Można nią łatwo pokryć okna czy kosze, bez konieczności wykonywania obróbki blacharskiej. Karpiówka doskonale będzie się nadawać do krycia dachów stożkowych, będzie się układać ją albo w koronkę albo w łuskę. Przy kryciu w koronkę na łacie układa się dwa rzędy. Pierwszy rząd będzie zaczepiony o łatwe, drugi o krawędź pierwszego. Jeśli pokrycie będzie w łuskę na każdej łacie pojawi się rząd dachówek. Poszczególne rzędy układane są z zachowaniem mijania się na stykach. Łaty są rozstawione na takiej odległości, że dachówki z trzeciego kolejnego rzędu lekko nachodzą na te pierwsze. W każdym miejscu mamy trzy warstwy.
Dachówka esówka
Inaczej określona jest jako holenderka. Związana będzie z charakterystycznym kształtem poprzecznego przekroju, który będzie podobny do litery S. Będzie ona zapewnia szczelność pokrycia i dobre odprowadzenie wody z dachu. Kształt esówki umożliwia też zmienną długość krycia. Przygotowuje się tam specjalne zaczepy, które pozwolą na ustawienie łat i takie ułożenie dachówek, by unikać docinania elementów. Dachówki takie określone są jako przesuwne. Tolerancja rozstawu łat dla esówek różnych producentów będzie między 2 a 4 cm. Są to niezastąpione rozwiązania, szczególnie, gdy wymieniamy stare pokrycia.
Dachówka zakładkowa
Dzisiaj modele zakładkowe obok karpiówki będą najlepszym pokryciem ceramicznym. Charakterystycznym elementem każdej dachówki będą pokaźne rozmiary, wyprofilowane zakładki są często pokaźnych rozmiarów, profilowane zakładki na górnych oraz bocznych krawędziach. Profilowane będą w taki sposób, że tworzą zamki i dzięki temu przygotowanie oraz dopasowanie w czasie układania. Jedną z pierwszych takich dachówek była marsylka, która miała charakterystyczne wyżłobienia. Nieco inną formą będzie dachówka określona jako fala, pojawiają się dachówki zakładkowe jako esówki a nawet propozycje podobne do mnicha i mniszki.
Zostaw komentarz