Gdy będziemy się decydować na wybranie rodzaju dachu trzeba wziąć pod uwagę różnorakie elementy. Liczy się bowiem nie tylko wygląd dachu, ale kwestie związane również z wytrzymałością tego rozwiązania czy też odpornością na czynniki atmosferyczne. Dziś postaramy się zerknąć pod tym kątem na dachówki cementowe i wskażemy czym będą się one różnić od dachówki ceramicznej oraz blachodachówki. Na początek jednak trzeba w ogóle powiedzieć czym dachówka cementowa jest.
Dachówka betonowe – czym się charakteryzują?
Takie dachówki produkuje się z mieszanki cementu, pigmentów oraz piasku. Proces produkcyjny pozwala na stworzenie dachówki, która po sezonowaniu w specjalnych komorach są malowane dwoma warstwami farby akrylowej, która odpowiadać będzie za stworzenie koloru zewnętrznego. Zwykle pojawiają się czerwone, brązowe i czarne dachówki, ale są także opcje pozwalające na uzyskiwanie innych kolorów.
Cementowe dachówki przygotowuje się w wielu kształtach. Poza typowymi opcjami można wykonać również marsylki jak i też karpiówki. W procesie produkcyjnym przygotowuje się również gąsiory, boczne dachówki oraz elementy wentylacyjne. Trwałość takiej dachówki to około 70 lat, ale nie będzie można liczyć na więcej niż 30 lat gwarancji.
Dachówka cementowa a dachówka ceramiczna – czym się różnią?
Jak się okazuje z pozoru nie są to wielkie różnice. Wygląd zewnętrzny jest obecnie taki, że praktycznie tylko fachowe oko będzie w stanie to ocenić. Obie dachówki dają na dachu pokrycie ciężkie. Różnica to oczywiście materiał z jakiego będzie się to przygotowuje. Kolor może zależeć od gliny albo dodatkowego ich barwienia. Jeśli chodzi o cementowe zawsze uzyskuje się kolor wyłącznie procesem nakładania specjalnych powłok. Oba materiały jak się szacuje mają także różną trwałość. Dla ceramicznych dachówek będzie to około 100 lat, dla dachówek cementowych około 70. Na cementowe mamy wspominane 30 lat gwarancji na ceramikę niekiedy dostaniemy 50.
Dachówka betonowa a blachodachówka
Porównując natomiast betonową dachówkę z blachodachówką trzeba wiedzieć, że mamy porównanie dwóch zupełnie różnych pokryć. Blachodachówka jest zupełnie inną opcją niż dachówka ceramiczna. Blacha będzie pokryciem lekkim, a pokrycia dachowe składają się z dużych płatów blachy, które powinny na siebie nachodzić. Blachodachówka jest jednak dość mocno podatna na działanie temperatur. Pod jej wpływem będzie się kurczyć i rozszerzać więc szczelność dachu będzie wyłącznie w momencie, gdy zostanie dobrze zamocowany. Często pojawiają się opinie, że blachodachówka to materiał, którzy łatwo i szybko będzie można mocować. Wydawać by się mogło, że duże blachy szybciej będą w stanie pokrywać połać niż niewielkie dachówki. Jednak trzeba wiedzieć, że układanie takiego dachu wymagać będzie pracy kilku osób. Jeśli będziemy źle obchodzić się z blachą dojdzie do sytuacji, w której poszczególne płaty będą uszkodzone. Dodatkowo trzeba mieć dobre warunki do jej ułożenia, nie będzie można tego robić w sytuacji, gdy będzie zbyt wysoka temperatura, ponieważ bardzo łatwo o oparzenia. Po deszczu również trzeba unikać takiej pracy, dachówka z blachy zrobi się bardzo śliska. Taką istotną różnicą będzie również waga. Dach wykonany z dachówki czy to ceramicznej czy betonowej będzie pokryciem ciężkim, natomiast rozwiązanie wykonane blachy to dach lekki i tym samym można się obawiać, że dojdzie do zerwania takiego pokrycia. Inaczej niż dachówka cementowa ta wykonana z blachy charakteryzuje się lekkością i będzie to rozwiązanie mniej odporne.
Zostaw komentarz