Zalety dachówki betonowej

Dachówka betonowa nie może cieszyć się tak długą historią jak ceramiczna, ale od połowy wieku XIX, gdy zaczęto ją produkować na masową skalę zdobyła sobie pokaźne grono zwolenników, a technologia się rozwija i tych zwolenników także jest z roku na rok więcej.

Nowoczesna technologia

Jeśli chcemy przygotowywać dachówkę cementową musimy mieć materiały doskonałego gatunku między innymi bardzo dobry cement, czysty piasek kwarcowy. Dachówki jakie współcześnie się produkuje są tak wykonane, że rozmiarem nie będą odbiegać od powłoki ceramicznej. Przy wyborze dobrze będzie zwracać uwagę na to czy mamy pokrycie powłoką akrylową, która gwarantuje większą mrozoodporność a także będzie zabezpieczać przed mchem, powstawaniem wykwitów. Pod względem wytrzymałości mechanicznej oraz nasiąkliwości dachówki są zbliżone do ceramicznych. Także odporne będą na działanie związków zasadowych.

W dachówkach betonowych BRAAS stosowana będzie specjalna technologia Cisar, która jest standardem unikatowym na rynku. Innowacja technologii tkwić będzie w stosowaniu trzech warstw nośnej, wygłądzającej oraz uszlachetniającej. To właśnie one sprawią, że ostatecznie uda się wypracować zadowalający poziom wytrzymałości, gładkość a także estetykę na dobrym poziomie.

Różnorodność kształtów i kolorów

Czasy, gdy betonowa dachówka kojarzyła się nam z szarym kolorem mamy już daleko za sobą. Obecnie proponowane są nam dachówki, które przygotowuje się w wielu różnych kolorach ale i tak nadal najwięcej zainteresowania budzą ceglane, brązowe oraz grafitowe. Kolorowanie dachówki będzie uzyskiwane poprzez dodawanie barwnika do masy oraz przez pokrywanie powłoką akrylową, które to pokrycie powinno być dwukrotne. Oprócz kolorów do wyboru będzie także kilka kształtów dachówek zarówno profilowanych jak i płaskich. Te ostatnie budują swoją popularność, ponieważ sprawdzają się one na tradycyjnych dachach, ale z powodzeniem mogą być zastosowane w ramach nowoczesne architektury i także będą dobrym wyborem. Wybierając zarówno kolor jak i kształt dachówki należy brać pod uwagę czy plan zagospodarowania okolicy nie daje innych uwarunkowań, jeśli chodzi o przygotowanie dachu. Cały proces realizacji dachu będzie także związany z kształtem i stopniem pochylenia, który ma duże znaczenie i wpływa na to jak będzie można wykonać dachówkę.

dachówka

Prosty montaż

Jeśli chodzi o montaż betonowych dachówek praktycznie nie będzie się różnił od pracy jaką wykonuje się z dachówkami ceramicznymi. Patrząc na konstrukcję połaci układa się warstwę paroizolacyjną, termoizolacyjną, wstępne krycie, membrany a dopiero, gdy wszystko jest przygotowane na krokwiach albo na deskowaniu będzie się układać konkretny rodzaj dachówki. Dobór warstw wstępnego krycia będzie uzależniony od przeznaczenia poddasza. W przypadku poddasza użytkowego istotne będzie ocieplenie oraz wentylacja połaci. Brak wentylacji doprowadzić może do zawilgocenia warstwy ocieplenia i pojawiania się grzyba.

Dlatego będzie trzeba zastosować zabezpieczenie dachu przez odpowiednią membranę, by w ten sposób mieć należyty przepływ powietrza pod pokryciem. Powietrze powinno przepływać swobodnie przez szczelinę wentylacyjną aż po kalenicę. Ale same dachówki to jednak nie wszystko. Do budowy dachu będzie trzeba mieć jeszcze inne akcesoria między innymi kosz dachowy czy kominki.

Cena z jakością w parze

Wbrew powszechnej opinii pokrycia z dachówki nie muszą być droższe niż blachodachówka. Sam materiał będzie tańszy, ale straty przy blasze i tak są większe, dlatego wychodzi na jedno. Oprócz tego w cenie dachówki cementowej mamy perfekcyjną jakość, której blacha nam nie zaoferuje.