Dachówka kolenderska (esówka) do renowacji historycznych i budowy nowych dachów

 

Dachówka holenderska - esówka 

Dachówka esówka swoją nazwę bierze od przekroju poprzecznego, który swoim zarysem jest bliski literze S. taki rodzaj został ukształtowany w Niderlandach w XV stuleciu, dlatego pojawia się jej nazwa jako holenderska albo też flamandzka. Esówki wykształciły się ze starszego typu określonego jako mnich-mniszka. Połączenie tych dachówek daje nam wgłębienie złączone z falą. Profil esówki pozwala na układanie dachówek w taki sposób, że będą one zachodzić jedna na drugą. Dzięki temu pokrycie będzie szczelne, a woda opadowa będzie sprawnie odprowadzona z dachu. Kształt esówki jest taki, że można z nią wykonywać zmienną długość krycia. Głębokość wybrzuszenia, rozmiary czy kształt esówek będą różne. Poza przekrojem dla dachówki holenderskiej typowe jest ukośne przycięcie w prawym roku głowowym oraz w lewym rogu stopowym.

Do zawieszenia dachówki służyć będzie pojedynczy nosek po stronie głowowej. Forma esówki stopniowo się zmieniała, po najprostszych kształtach zaczęły się pojawiać propozycje tłoczone płaskie z zamkiem bocznym, górnym i dolnym wokoło płytkiej muldy. Szczególne szczelne esówki płaskie nadają się szczególnie do krycia połaci dachowych, które mają stosunkowo niewielki spadek. W Polsce esówka stosowana była raczej rzadko. Nowe pokrycia dachowe z esówką pojawiają się między innymi na Pałacu Branickich w Białymstoku, Zamku Krzyżackim w Golubiu-Dobrzyniu i nowym Zamku Królewskim w Tykocinie.

Taka dachówka praktycznie idealnie będzie oddawać historyczne dachówki w kształcie litery S. Esówki rzeczywiście stosowane są od wieków. Te marki Koramic są wykonywane na najbardziej tradycyjnym kształcie. Pozbawione będzie tak zwanych zamków, które są charakterystyczne dla współczesnych rozwiązań dachowych. Stosowane są praktycznie tylko do renowacji dachów, które są w obiektach zabytkowych oraz na budynkach, które maja swoją architekturą nawiązywać właśnie do przeszłości.

Esówka Sinus 

Dachówka Esówka Sinus przygotowywana jest z myślą o budynkach zabytkowych, gdzie szczególnie polecana będzie w naturalnej czerwieni albo też z rustykalną angobą, tak jak na nowych obiektach, na jakich może powstawać. Na tych ostatnich szczególnie pojawiać się mogą kolory czerwieni wiktoriańskiego antracytu, szczególnie gdy połączy się to z elewacją z cegieł, które są ręcznie formowane albo postarzane. Także dachy domów drewnianych mazurskich wykonuje się z użyciem takiej dachówki dzięki czemu mają one swój wyjątkowy charakter. Dachówka będzie oferowana w sześciu kolorach. W ofercie znajdują się w takich samych barwach również ważne akcesoria uzupełniające takie jak dachówki szczytowe, wentylacyjne czy kominki odpowietrzające oraz gąsiory.