Zakup dachówek ceramicznych

W sprzedaży znajduje się wiele propozycji, gdy chodzi o dachówki ceramiczne. Każda ma inny kształt, masę czy wykończenie. Jakie więc rozwiązanie najlepiej wybierać? Do największych zalet, gdy chodzi o ceramikę musimy zaliczyć jej trwałość, która będzie szacowana na około 150 lat. Sama gwarancja udzielana przez producentów będzie obejmować około 30lat. Dachówki ceramiczne są również oceniane jako ładne, ale z drugiej strony kosztowne. To jednak będzie się zmieniać, ponieważ zaczyna się produkować dachówki na dużą skalę i cena także staje się bardziej przystępna. Ciężkie krycie skutecznie blokuje hałas i dlatego takie rozwiązania budzą spore zainteresowanie. Tak naprawdę nie ma jednych dachówek lepszych innych gorszych. Przede wszystkim wiele będzie zależeć od dachu i można powiedzieć, że są dachówki lepiej albo gorzej dobrane do typu oraz kształtu dachu i uwarunkowań klimatycznych. Jeśli chcemy dobrze dobrać dachówki do dachu warto znać kilka zasad.

Kolor dachówek

Oczywiście kolor to ten element, który będziemy brać pod uwagę. Powinien pasować do naszej elewacji gustu, ale również współgrać z innymi dachami w okolicy. Wagę tej kwestie mogą podkreślić warunki zabudowy terenu, gdzie niekiedy kwestia koloru dachu jest arbitralnie rozwiązana. Okazuje się, że lokalizacja domu może wpływać bardziej na kolor pokrycia niż mogło się to nam wydawać.

Kształt dachówki a ciężar pokrycia

Dachówki między sobą będą się różnić kształtem. Wpływa on na ciężar jednostkowy na przykład karpiówka będzie lżejsza niż marsylka. Jednak nie określamy ciężaru po jednej sztuce, ale jako ciężar pokrycia 1m2. To właśnie w ten sposób najlepiej będzie ocenić, które pokrycie dobrze się sprawdzi i jaka będzie ogólna masa, ponieważ dużo zależy od ilości i gęstości ułożonej dachówki.

Powszechnie uważa się, że od rodzaju stosowanego pokrycia zależy konstrukcja więźby, ale nie będzie to do końca prawda. Pokrycie wpływa na rozmieszczenie łat, ponieważ poszczególne modele mają różną długość. Jednak podstawowe obliczenia więźby między innymi przekrój krokwi tylko w niewielkim stopniu będą zależeć od rodzaju dachówek. W naszym klimacie więźba musi utrzymać już nie tylko dachówkę, ale również ewentualny śnieg, który na dachu znajdzie się po opadach.

kolor dachówki

Ważne parametry

Wiemy już, że nie ma sensu skupiać się na wyborze dachówek i niewielkiej masie. Nie powinniśmy zapominać o istotnej trwałości pokrycia. Wpływać będzie na to między innymi nasiąkliwość dachówek oraz co ważne także ich mrozoodporność.

Ile dachówek na dach

Takim parametrem, na który często zwraca się uwagę będzie użycie dachówki na metr kwadratowy. Jest to informacja istotna, ale nie wskaże nam wprost, która opcja będzie rzeczywiście najlepsza. To bowiem uzależnione jest przede wszystkim od kształtu dachu. Dachy, które mają ten kształt skomplikowany lepie będzie pokrywać dachem o małym formacie, ponieważ praca dla dekarza w ten sposób stanie się łatwiejsza. Większy format będzie można zastosować na dużych powierzchniach, które są proste, sprawią między innymi, że przygotowanie całego pokrycia będzie szybsze.

Koszty pokrycia z dachówek ceramicznych

Jeśli chcemy poznać koszt pokrycia warto dowiedzieć się tego od dekarza, projektanta czy pracownika sklepu z materiałami budowlanymi. Nam będzie trudno to określić i właściwie stosunkowo łatwo o pomyłkę. Specjaliści dysponują programami, które wykonają dokładne obliczenia i tym samym będziemy mieli pewność, że jest to szacunek, któremu będzie można zaufać. Na cenę wpływać będzie również liczba akcesoriów, które są do wykorzystywania i je również musimy brać pod uwagę.