Płaska dachówka ceramiczna – poznaj zasady jej dobrego montażu

Płaska dachówka ceramiczna będzie budziła coraz większą popularność. Wyróżnia się nowoczesną, prostą formą, jednak układanie już nie jest tak naprawdę takie proste. Podpowiemy więc jak będzie można odpowiednio układać dachówkę płaską.

Ceramiczna dachówka modnie ułożona

Płaska dachówka w formie zakładkowej to obecnie jedno z tych dachowych pokryć, które jest szczególnie modne. Prosta forma sprawia, że będzie to rozwiązanie ponadczasowe a sam materiał jest to ceramika znana od tysięcy lat. Dachówki płaskie tworzą ciekawą, jednolitą powierzchnię, która w nowoczesnej architekturze sprawdzi się doskonale. Pasuje również do domów o tradycyjnym charakterze. Dobrze będzie wiedzieć, że dachówka zakładkowa będzie umożliwiać przygotowanie różnego rodzaju krycia, co ostatecznie daje różny efekt na połaci na dachu. Można będzie montować jedną na drugą albo też przy zastosowaniu przesunięcia o połowę. Ewentualnie opcja będzie z przesunięciem niesymetrycznym, a wytrawny dekarz będzie mógł ewentualnie wykonać pokrycie bez innych dodatkowych wskazań. Jeśli chcemy, by dach pokryty płaską dachówką wyglądał dobrze powinna być ona położona wyjątkowo starannie. Wszelkie pojawiające się błędy czy ewentualnie niedoróbki montażowe stają się dużo bardziej widoczne niż w momencie, gdy zastosuje się dachówki faliste. Dlatego w trakcie układania płaskiej dachówki zakładkowej a także poszycia będzie trzeba być szczególnie dokładnym, trzeba się pewnych zasad trzymać.

Przygotowanie dachu pod dachówkę płaską

Jeśli chcemy takie pokrycie wykonywać konieczna będzie dobrze przygotowana więźba dachowa. Wykonanie to zadanie dla cieśli, ale to co bardzo ważne to fakt, że takie pokrycie jak wiadomo charakteryzuje się dużą wagą a co za tym idzie obciążenie musi być odpowiednio przemyślane, by krokwie były w stanie to wytrzymać. W przypadku płaskiej dachówki wyjątkowa ważna sprawa to rozmierzenie dachu i wykonanie więźby tak by mieć odpowiednie równie kąty. Jeśli chodzi o dachówki ceramiczne podaje się zawsze krzywizny, które leżą w naturze tego rozwiązania i związane są z wypalaniem.

płaskie pokrycie dachowe

Ewentualnie pojawiające się krzywizny czy nierówności ze względu na prostą formę będą tutaj dużo bardziej widoczne. Jeśli chodzi o dachówkę falistą można powiedzieć, że poniekąd nasze oko będzie w jakieś mierze oszukane i nie będzie widać takich niedoskonałości. w przypadku każdej nawet dobrej więźby mogą się pojawić różnego rodzaju nierówności, które związane są z właściwościami drewna. zanim będziemy układać dachówkę płaską będzie trzeba te niedoskonałości skutecznie niwelować. Wprowadza się wtedy rozwiązania, które zniosą nierówności na łatach. Dobrze wyprowadzona płaszczyzna połaci pozwoli na ułożenie doskonałego dachu.

Płaskie dachówki stosuje się często na dachach nowoczesnych, które maja minimalistyczną formę, nie będzie tam okapów ani podniesionych szczytów. Jak wiadomo ta kwestia ma istotne znaczenie, by taką połać dało się zrealizować. Dachy takie dają również opcję elastyczną przy rozmierzeniu i ułożeniu całej powierzchni. W kalenicy konieczne będzie czasami cięcie dachówek a w szczytach rezygnować można ze skrajnych dachówek.

Krycie dachu dachówką płaską

Jeśli będziemy przygotowywać takie pokrycie należy pamiętać, że między dachówkami mogą być różnice, co będzie wynikać między innymi ze specyfiki tego materiału, który nie zawsze jest jednolity, proces wypalania może sprawić, że pojawią się pewne zniekształcenia. Nie da się tutaj mówić o jednolitej powierzchni, która będzie wyglądać perfekcyjnie.