Dachówki płaskie: karpiówki i zakładkowe

Dachówki płaskie kojarzone będą przede wszystkim z karpiówkami ceramicznymi. Poza takim modelem mamy także zakładkowe dachówki ceramiczne oraz cementowe w płaskim kształcie. Pośród tych propozycji angobowane, szkliwione czy naturalne. Warto zobaczyć jakie są sposoby na układanie pokryć z płaskich dachówek.

Tradycyjnie

Podstawowa zaleta tych właśnie dachówek to oczywiście rozwiązanie, które ma mały forma i dlatego każdy detal pokrycia może być bardzo dobrze przygotowany. Tradycyjne karpiówki przygotowywane są w formie podłużnej i mają półokrągły wykrój, owalny, prostokątny albo trójkątny, mogą się także pojawić takie w kształcie herbu.

Dachówki płaskie kojarzą się przeważnie z ceramicznymi karpiówkami. Oprócz tego modelu są też inne, zakładkowe dachówki ceramiczne i dachówki cementowe o płaskim kształcie. Wśród nich znajdziesz dachówki angobowane, szkliwione, naturalne. Poznaj sposoby układania pokryć z dachówek płaskich. To dachówki, które mają między 15,5 a 18 cm szerokości i długość na poziomie 38-40 zm. Jeśli chodzi o dachówki historyczne były w mniejszych rozmiarach 28x14. Dachówki kalenicowe oraz okapowe są krótsze i mają mniej więcej 26 cm długości będą lekkie ale potrzeba sporo sztuk na jeden metr kwadratowy pokrycia tak, że w sumie może to być obciążenie 60 kg na metr kwadratowy.

Jakie dachy można kryć karpiówkami?

Jeśli chodzi o karpiówki przyjmuje się, że minimalny kąt nachylenia dachu to 30 stopni. Wielu producentów będzie podawać nam minimalny oraz maksymalny zalecany kąt nachylenia dachu, który będzie kryty z użyciem dachówki. Najczęściej jest to między 31 a 50 dla łuski a dla koronki między 35 a 45 stopni. Kąt ten może być mniejszy do 15% jeśli wtedy wykona się wodoszczelne pokrycie dachu. Karpiówkę będzie się układać w dwóch warstwach na wzór łuski albo koronki. Mniej więcej 60 dachówek trzeba mieć na metr kwadratowyc. Dzięki niewielkim formatom można ograniczać ilość docięć oraz odpadów. Karpiówka będzie wyglądać dobrze na mniejszych połaciach albo w momencie, gdy dach dzielony jest na fragmenty.

dachówka zakładkowa

Dachówki płaskie - zakładkowe

Dachówki płaskie produkuje się również w formie zakładkowej jako nowoczesne w kształcie oraz wyrazie. Mogą być postarzane i imitować karpiówki. Charakterystyczne żłobienia, które służą jako zamki do szczelnego mocowania jednej za drugą. Zastosowanie dachówek zakładkowych będzie ułatwiać i przyspieszać prace dekarskie, a dodatkowo jest to taka opcja, która będzie zmniejszać koszt dachu i robocizny ze względu na mniejszą wagę.

Jakie dachy można kryć dachówkami płaskimi-zakładkowymi?

Z dachówek zakładkowych wykonywać można szczelne pokrycie dachu, który ma kąt nachylenia mniej więcej od 16 stopni, a gdy pod nim będzie się układać wodoszczelne poszycie będzie to mniej więcej 10 – 15 procent mniej. Dachówki będą skutecznie imitować karpiówki płaskie, szczególnie takie o prostym wykroju. Charakteryzują się tym, że będą bardzo dobrze wyglądać na modernistycznych konstrukcjach budowlanych. Z dachówek zakładkowych wykonuje się również detale na dachu między innymi opcja taka jak oko.

Układanie dachówek płaskich

Dachówki układa się z przesunięciem o pół szerokości, chodzi o to, by styki w kolejnych rzędach były w mijance. Karpiówki mają otwory do mocowania klamrami oraz wkrętami, gwoździami i drutem. Gdy będzie kilka zaczepów obok siebie na brzegu będzie można je zastosować z odpowiednim zamkiem w zależności od tego jakie potrzeby będą występować. W ten sposób ułożenie będzie miał charakter funkcjonalny i dachówka dobrze się sprawdzi.