Betonowiec, czyli jak powstaje dach betonowy. Czy warto mieszkać pod dachem żelbetowym?

Czy beton do dobre rozwiązanie na przygotowanie dachu? Dachy, które mają taką właśnie konstrukcję często spotykane są na Podkarpaciu, Śląsku oraz w Małopolsce. Na taką opcję będą się decydować inwestorzy, którzy chcą stworzyć dobrą ochronę przed huraganami oraz tornadami. Betonowe poddasza są wybierane również przez osoby, które wiedzą, że trudno będzie wykończyć skosy z drewnianą konstrukcją.

Żelbetowe połacie dachowe

Jeśli taka opcja ma powstać trzeba na początek przygotować bardzo dokładne deskowanie. Częściowo opierać się będzie na ścianach i częściowo trzymane będzie przez stemple. Musi być tak zbudowane, że ułożony tam beton nie będzie się zsuwał poza budynek. Gdy będzie gotowe wykonać można zbrojenie i beton najlepiej w klasie B20. Powinien mieć gęstą konsystencję i dobrze będzie trzeba wyrównać jego powierzchnię. Płyta powinna mieć między 8 a 10 cm. Na tym układa się izolację, montuje drewno po pokrycie i łaty.

Dachy z płyt betonowych

Budowane są dużo szybciej, ponieważ stosuje się tutaj gotowe płyty z betonu komórkowego. Długość od 6 do nieco ponad 8m metrów, grubość pomiędzy 15 a 37,5 cm oraz szerokość między 60 a 75 cm. Ustawiane są na ścianach nośnych. Konieczne będzie użycie dźwigu. Łączone są w ramach pióra albo przez wpust. Po zaszpachlowaniu szczelin między płytami będzie można je ocieplać i następnie wykonuje się pokrycie. Pływa gwarantuje nam gładką powierzchnię sufitu na poddaszu i jednocześnie daje wiele możliwości w zakresie wykonywania ostatecznego pokrycia. Dzięki temu tak naprawdę inwestora ma najwięcej do powiedzenia, ponieważ to on będzie decydował o tym jaka opcja będzie się najlepiej sprawdzać i które rozwiązanie powinniśmy w takiej sytuacji zastosować, by to pokrycie było zadowalające.

budowa domu, betonowy dach

Okna połaciowe betonowych dachów

Co prawna będą montowane praktycznie tak samo jak na tradycyjnym dachu, ale jednak przygotowanie otworów w połaci stanie się nieco trudniejsze. Jeśli mamy dach monolityczny taką pracę będzie się wykonywać w ramach deskowania. Potem trzeba dbać o to, by wewnętrzne powierzchnie otworów były dobrze kształtowane. Dolna płaszczyzna otworu powinna mieć formę prostopadłą do podłogi poddasza zaś górna formę równoległą. Jeśli chodzi o boczne części pozostają proste. Uzyskuje się takie rozwiązanie w momencie zastosowania zabudowy wnętrza otworu okiennego przez płyty gipsowo kartonowe. Jeśli do dachu wykorzystuje się płyty będzie można powiedzieć, że należy je dociąć i stosować specjalne stalowe wymiany, jeden po jednej a drugi po drugiej stronie wykonanego otworu. Jeśli chodzi o okna będzie trzeba w formie tradycyjnej montować okno połaciowe. To znaczy, że do łat montażowych przykręcamy prostopadle do kontrałat. Niekiedy stosowane będzie także uzupełnienie szczeliny między ramą oraz izolacją termiczną, która może być stworzona zarówno z pianki jak i styropianu. Chodzi o to, by uniknąć w tym miejscu powstania tak zwanego mostka termicznego. Najpłytsze mogą być w tym przypadku dachy z płyt, gdy będzie się rezygnować z użycia krokwi. Głębokość w takiej sytuacji będzie mniej więcej około 38 cm. W dachach żelbetowych z ociepleniem styropianowym oraz przy zastosowaniu więźby krokwiowej można uzyskać głębokość do 50 cm. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że dorabianie okien w gotowym już dachu powinno być unikane, ponieważ wtedy trzeba by wykonywać wycinanki w konstrukcji żelbetowej, nie będzie to ani proste ani bezpieczne,. Właściwie można doprowadzić do tego, że powstanie zniszczenie na tej konstrukcji, a dach straci właściwości.